През последните два месеца берем плодовете на усиления труд през годината.
На 14.05.2022 се проведе националният кръг на олимпадата по ИТ. Тази година гимназията представиха 12-класниците Самуил Георгиев от 12е и Християн Димитров от 12а в категория „Големи обеми от данни“. Самуил бе в екип с Илиян от ПМГ и се класираха 5-ти, а Християн бе в екип с Делян от ЧСУ „Леонардо“ и проектът им се класира 9-ти. Сами и Християн са с много добри индивидуални оценки.


По-рано Самуил и Илиян бяха допуснати до нац. конкурс организиран от БАН „Млади таланти“, а от УчИМИ 22 ученическа секция на СМБ се върнаха с медал и грамота за отлично представяне.

На 04.06.22 в гр. Девин се проведе националното състезание по ИТ и визуални изкуства „Аз мога тук и сега“. Тази година участниците бяха 447 от 47 населени места. Въпреки изключително силната конкуренция, Теодор Станчев от 9в клас се класира 5-ти в категория Фотография. Теодор впечатлява не само с умения с фотографска техника и светлина, но и с проницателност и интересни идеи, което в случая беше решаващо. Така ЕГ отново защити уважението на организаторите, спечелено от отличните представяния през почти всички години на провеждане от първото издание на състезанието до сега.

В същия ден онлайн се състоя и националният турнир „ИТ свят“. В него участие взеха Симона Стефанова и София Митева от 9г клас. Проектът на момичетата, регистриран в категория „Уеб сайт Писан код“, впечатли журито със сложността си и бе служебно преместен в категория „Интернет приложения“, където му беше присъдено 1-во място. През март проектът на момичетата бе на 1-во място и в областния кръг на олимпиадата по ИТ, предложен за национален кръг. Той представлява игри, свързани с епохата на Ренесанса, рисуван изцяло от София и програмиран от Симона.
На 18.06.2022 бе последната ни за тази година изява на национално ниво. В гимназията от есента бяха сформирани два екипа по Роботика в клуб по проект „Занимания по интереси“, които работиха по програма „Роботика за България“. В три кръга екипите предаваха задачи в четири различни направления. Финалната задача класира и двата екипа за участие в националния фестивал тази събота. Това е третото класиране на екипи от гимназията на национален фестивал, като училището е първото в града ни, включено в програмата – от 2015 г.

Екип Broken Bricks е в състав Виктория и Никол от 8а и Халил и Ивайло от 8в клас. Учениците участват за първи път, но заради опитния ментор попадат в дивизия Premier – с най-опитните отбори с EV3. Въпреки това те успяха да се отличат сред най-добрите за Робо дизайн, а именно конструкция и програмиране на робота.
Екип sArmy се състезава в новосформираната категория Arduino, най-тежката, без ограничения за ученическа възраст. Съставът на екипа е миналогодишният успешен екип в дивизия Premier. Припомням за тяхната поощрителна награда през миналата година от „Роботика за България“ и наградата за проект от Граждани+. Теодор от 10г, Мартин и Преслав от 10д, Николай Казаков от 10в, Атанас от 11д и Михаела от 11г взеха три отличия – за отборна игра, изследователски проект и Робо игра. Това им донесе и трето място в крайното класиране в тяхната категория. В атрактивната част – демонстрация на робоиграта sArmy се оказаха дори първи. Наградени бяха и за най-креативен пост със снимка. Приятелството, което създадоха с най-добрите в ардуиното от ПГ „Асен Златаров“ Видин им донесе още положителни емоции от фестивала. Със сигурност всички класирани са победители, успяха да изживеят един вълнуващ ден с роботика, екипност, много изненади, нови запознанства и приятни изживявания, мотивираха се за участие догодина.
Изключителните ученици в езикова гимназия доказват, че когато имаш желание и мотивация всичко се постига. Езиковите профили отварят врати, а учителите задвижват енергията и правят така, че нещата да се случват!
Още много случки по ИТ си пожелаваме, удовлетворени от постигнатото!
Мария Кирилова – преподавател по ИТ