През уикенда/21-23.04.2017/ за седми пореден път се проведе националното състезание по програмиране, визуални изкуства и ИТ „Аз мога тук и сега“ Девин. За пореден път ученици от Езикова гимназия представиха областта и то много достойно, отново показаха висока класа.
Само тук могат да се видят на едно място толкова много и добри професионалисти в ИТ бизнеса, с които учениците могат да разговарят свободно, да черпят вдъхновение, мотивация и съвети, след което да се прегърнат с тях за снимка. Качествата, които са нужни, за да се представят добре участниците са – да могат да мислят нестандартно, да са креативни и естествено да имат технологични умения да реализират идеите си.
Участниците от ЕГ тази година бяха в общо пет катеогирии – Презентации, Графичен дизайн, Видеоклип, Фотография и Програмиране. Членовете на журито в различните категории споделиха, че нивото на предадените работи е не само изключително високо, а може би най-добро за всички, години през които се провежда до сега при традиционно голям брой участници – тази година над 200.
В категория Презентации се отсяват топ 20 най-добре изработени презентации, след което те биват представяни в рамките на 10 минути. Нашето момиче Иммануелла Бусари от 10 д клас попадна и в топ 10 след представянето си. Оценяват се техническа изработка, представяне (до колко се владее аудиторията), изразяване на лично мнение, съобразяване с времето. Иммануелла спечели и една от шестте кеш награди за силен дебют на стойност 500 лв. от Светлин Наков.
В категория Графичен дизайн жури бе Маргарит Ралев RALEV Logo & Brand Design и Мери Христофорова, студентка в Лондон и графичен дизайнер на Софтуни. Тук бяха необходими много добри технически умения с векторна програма, умения за рисуване и не напоследно място креативност. Всичко това са нещата, които Благовеста Обретенова от 12 г клас умее много добре. Оказа се най-добре от всички участници, защото е на 1-во място. Не е тайна, че Благовеста работи в момента за Уча се. Но все още се колебае в посоката на висшето си образование. Вече издържа изпита на Софтуни по програмиране с Отличен 6.
В категория Видеоклип изненадата започва от изключително атрактивното жури – Павлин Иванов Bashmotion и Бохос Топакбашиян продукция и пост-продукция “Slice”, работили по 4 сериала, над 20 късометражни филма и над 120 музикални видеоклипа, с награди в своята област. Изпълнението на задачата в тази категория изискваше много добро предварително планиране. Фаворит се оказа нашият Петър Тухчиев от 12 д клас (1-во място), който работи много целенасочено с видеа за сега за удоволствие и споделя нещата си в youtube канала си Adventure Camp. Той обича много да пътува, интересува се от Underground културата и се е насочил да продължи обучението си в Англия. Но никога не се знае.
Другият ни участник в категорията Мириам Джамбазова от 10 д клас също даде всичко от себе си и направи много неща за първи път. Тя все още има време да разгърне потенциала си.
В категория Фотография журито бе Мирослав Маринов, Софийска фотографска школа. Задачата беше създаване не просто на фотография, а такава която предизвиква размисъл. Тук също водеща беше идеята, а след това и реализацията. Нашата Теодора Христова от 12 д клас беше често предпочитана за модел на други участници, а освен това и една от работите, които предаде бе автопортрет. Творбите й и донесоха 1-во място. Теодора също възнамерява да се развива в Англия.
Явор Минчев от 11 б клас попадна в топ 10 на фотографите. Явор често отразява благотворителните балове на училищния парламент в гимназията, но също така има интересен творчески поглед. Тази година той е и стипендиант на 1000 стипендии.
Участникът ни в категория Програмиране Ненко Илиев от 12 д клас има вече първо и второ място от предишни издания на състезанието в тази категория. Това е една от най-тежките категории и се участва в екип. За съжаление екипът на Ненко не участва тази година. Въпреки всичко той успя на място да сформирa нов екип и разчиташе на опита си. Стиковането им обаче отне време и те не успяха да предадат в срок решението си. Ненко пак е доволен, защото всяко състезание обогатява с нещо. Той е избрал вече пътя си на програмист и кандидатства в СУ и ТУ София.
Учениците от ЕГ бяха подбрани и съветвани от Мария Кирилова – преподавател по Информатика и ИТ в гимназията. Четирима от тях спечелиха предварително частична стипендия от организаторите, а останалите се самофинансираха.
Първенците получиха торбички с материални награди, а най-добрите дванадесетокласници – вход без приемен изпит в три университета. Грамотите и медалите ще получат в училището си.
Както всяка година наградите не са най-важното което участниците получават в състезанието. По-ценното са контактите с успели хора от бизнеса и евентуални предложения за стаж и работа. Новите запознанства със себеподобни – мислещи ученици с интерес към технологиите. Приятелствата, които се създават в рамките на състезанието, поради по-различния му регламент често прерастват по-късно в нови събития, организирани от участници или просто срещи на големи ИТ събития. Получава се общност от млади и мотивирани хора, които си помагат и развиват.
Състезанието не е единствената инициатива на „Аз мога тук и сега“. Те организират и състезание по чужди езици (Английски и Немски език), Поход на вдъхновителите (мотивиращи лекции по градове) и едноседмична SUPERлятна Академия. Кристалин Чавдаров предоставя стипендия на първенците за предстоящата лятна Академия 2017 в размер на 450 лева.
„Който може тук и сега, ще може и по-късно и на друго място…другаде” – Светлин Наков
текст: Мария Кирилова